Toptan Mont Reklam


Büyüklere saygı göstermek ile ilgili hadis

Sehl bin Ebî Hasme -radıyallâhu anh- anlatıyor; “Abdullah bin Sehl ve Muhayyısa bin Mes'ûd, barış günlerinde Hayber'e gitmişlerdi. İşlerini görmek için birbirlerinden ayrıldılar. Muhayyısa, buluşma yerine geldiğinde arkadaşını bulamadı. Onu aradı ve bir çukurda kanlar içinde ölü olarak buldu. Çevredeki insanların yardımı ile çıkardı ve defnetti. Sonra Medine'ye döndü. Abdullah'ın kardeşi Abdurrahman bin Sehl durumu öğrenince, yanına Mes'ûd'un oğulları Muhayyısa ve Huvayyısa'yı da alarak Peygamber Efendimiz 'e gitti. Oradakilerin yaşça en küçüğü olan Abdurrahman, olayı anlatmaya başladı. Bunun üzerine Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-:

“Sözü büyüklerine bırak, sözü büyüklerine bırak!” buyurdu. Abdurrahman sustu, olayı ötekiler anlattı.” (Buhârî, Cizye, 12)

Görüldüğü gibi burada yaş bakımından en küçükleri olmasına rağmen maktûlün kardeşi Abdurrahman, olayı anlatmak üzere söze başlamış, ancak Allâh Resûlü, büyüklerin hakkını gözetmek gerektiğine dikkat çekerek:

“Sözü büyüklerine bırak” buyurmuştur. Olayın, konumuzu ilgilendiren noktası da burasıdır.

Resûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- su veya süt gibi bir şey içtiği zaman, hepsini içmez bir miktar bırakır, onu da sağ tarafında bulunana ikrâm ederdi. Sağ yanındaki yaşça küçük biri ise ondan izin almak sûretiyle sol yanındakilere ikrâm ederdi. Onun sünneti böyle idi.


                                  Üsve i hasene/Doç.Dr.Ömer Çelik-Dr.Mustafa Öztürk-Murat Kaya


Facebook'a Ekle Cevap Yaz
lal
Haziran 07, 2009, 11:46:52 ÖS


Bu mesajı alıntı ile cevaplaAlıntı

Etiket: büyüklere saygı ile ilgili hakkında hadisi hadis sünnet göstermek saygı sözü 
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yanıtla | Yazdır

Kum Torbası
TinyPortal v1.0 beta 3 © Bloc